Ko izberete ustrezno baterijo, ste pripravljeni za naslednji korak.
Omenili smo že, da cena električne energije precej niha. Ta nihanja lahko skupaj z modelom upravljanja baterij izkoriščamo za ustvarjanje dobička.
Dobiček lahko ustvarjamo katerikoli dan v letu ne glede na vremenske pogoje ali katerekoli druge parametre – pomembno je le, da ne pride do izpada oskrbe z električno energijo, torej da imamo delujoč stik z električnim omrežjem.
Ob obstoječih tarifah je očitno, da je smiselno baterije napolniti ponoči, ko sta tarifa in omrežnina nižja, ter prodati nakopičeno energijo podnevi, ko lahko dosežemo višjo ceno.
Seveda pa lahko dosežete bistveno več. Poglejmo si samo en primer.
Pogosto je poleti v določenih obdobjih dneva cena energije celo negativna – torej nam proizvajalci plačajo, da jo porabimo oz. kam spravimo. Hkrati pa je lahko isti dan, le nekaj ur kasneje, poraba zaradi visokih temperatur in posledično intenzivne uporabe klimatskih naprav zelo visoka in cena poskoči precej visoko.
Naš model upravljanja baterij lahko vsak trenutek izračuna optimalno polnjenje oziroma praznjenje baterij. Torej lahko predlaga v nekem trenutku polnjenje do 70% kapacitete. Čez npr. dve uri je smiselno del zaloge električne energije prodati in izprazniti baterije do 35% kapacitete. Še tri ure kasneje cena elektrike zaradi presežne proizvodnje spet pade in je smiselno baterije napolniti do konca. Nekaj ur kasneje cena spet precej naraste in je smiselno baterije izprazniti na 20% kapacitete. In tako naprej.
Tako lahko naredite dnevno tudi do šest ali sedem ciklov (delnega) polnjenja in praznjenja baterije. Z vsakim ciklom ustvarite dobiček – kar pomeni da ste že v enem dnevu ustvarili dobiček za katerega bi potrebovali cel teden v primeru “ročnega upravljanja”.
Ponovno velja omeniti, da z upravljanjem ciklov nimate prav nobenega dela – vse operacije krmili naša programska oprema avtomatično.
Kaj potrebujete?
Osnova je seveda Napredni paket – torej nameščen merilnik porabe ter morebitne vtičnice in releji, ki jih je mogoče povezati na brezžično omrežje.
Potem pa so seveda tukaj baterije. Cena je odvisna od različnih parametrov, na podlagi zbranih informacij vam lahko izdelamo različne ponudbe. Na tem mestu je smiselno opozoriti, da se v večini primerov izplača investicija v baterijo z daljšo življenjsko dobo; cena je v primeru baterije s 100.000 cikli le 30% višja kot pa v primeru baterije enake kapacitete in moči z 10.000 cikli.
Sedaj veste kaj nas čaka. Seveda pa se samo od sebe ne bo zgodilo prav nič – potrebno je ukrepati. Kaj je naslednji korak? Napišite nam sporočilo, kontaktirali vas bomo in pogovorili se bomo, kaj je za vas najbolj optimalna rešitev.